Hoppa till sidans innehåll

Program 2019


TRÄNINGAR

Gröna och vita gruppen

Tordagar 14 mars - 28 mars: Teori i klubblokalen.
Tordagar 4 april-      : Utomhusträning. Finns även bana för gula.

Gul, orange och violetta gruppen

Tisdagar: OLNV-träningar (flesta tisdagar + något annat tillfälle). Anmälan i Eventor.
Torsdagar: Intervallträning. Samling 17:50 vid klubblokalen.

 UNGDOMSSERIEN

Datum Veckodag Tävling Arrangör Plats Distans
24/3 Söndag Lång mitt i Skåne Malmö OK N. Rörum Lång
22/4 Måndag Våryran FK Boken Örkelljunga Lång
19/5 Söndag Lundasprinten Lunds OK Lund Sprint
18/8 Lördag Klåverödsdubbeln OK Silva/Rävetofta Kågeröd Medel
8/9 Söndag DM lång Frosta OK Hörby Lång
22/9 Söndag Stenskogsmedeln Ringsjö OK Höör Medel

 U-natta med Ungdomsstafetten är den 5-6/10 på Revingehed i samband med Älgotscup-finalen (ingår ej i ungdomsserien).

AKTIVITETER

Datum Aktivitet Plats Ålder/Nivå Sista anmälan/
Uttagningsdatum
Arrangör
19-20/1 Vinterläger Tyringe 13-16 år 16 december SKOF
9-10/2 Vinterläger Perstorp 11-16 år   OLNV
1-3/2 STHM Indoor Stockholm Alla 16 december SKOF
16/2 Teknikdag FK Göingarna Svår 3/2 SKOF
11/4 Prova-på-dag Klubblokalen Nybörjare Ingen anmälan Hjärnarp
13-14/4 SSM Växjö OK 13-16 år
Orange/Violett
31/3 SKOF
27/4 Samordning
Ungdomsstafett
10-mila
Glimåkra -16 år 24/2 SKOF
11-12/5 OLNV-läger Örkelljunga 8-14 år   OLNV
24-26/5 Unionsmatch Buhuslän/
Dalsland
13-16 år
Uttagning
1/5
Besked via mail
SKOF
17-20/6 Regionläger Halland 14 år
Uttagning

1/5
Besked via mail

SKOF
18-20/6 Sommarläger Degeberga 11-16 år
Gul-
5/5 SKOF
24-27/6 Teknikläger Oskarshamn

13år-
Svart

5/5 SKOF
2-3/8 Samordning
U-10mila
Västergötland -18år
Orange/Violett
1/7 SKOF
8-11/8 GM resa m. träning Hestra IF
Västegötland
13-20år
Orange-Svart
1/6 SKOF
31/8 DM medel FK Boken alla 25/8  
1/9 DM stafett FK Boken alla 25/8  
6/9 DM natt Hästveda OK alla    
8/9 DM lång Frosta OK alla 1/9  
13-15/9 USM Oskarshamn 14-16år
Violett
11/8 SKOF
5-6/10 U-natta
Älgotscupfinal
Ungdomsstafett
Revingehed      
19/9 DM sprint PAN Kristianstad      
19/9 DM sprintstafett PAN Kristianstad      
Oktober Baltic Cup   15-16år Intresseanmälan

SKOF

25-27/10 Bornholm
Tävlingsresa
Bornholm 11-20år 1/9

SKOF

16/11 Teknikdag Angränsande distrikt Alla  

SKOF

18-19/1 Vinterläger   13-16år December SKOF

 

 

Uppdaterad: 16 APR 2019 23:32 Skribent: Lennart Morén
Epost: Adressen Gömd

EventorBanner178x42_3

Våra sponsorer

 

Postadress:
Hjärnarps OL - Orientering
Diligensvägen 3
26698 Hjärnarp

Kontakt:
Tel: +46704220030
E-post: This is a mailto link

Se all info